Krvný tlak: Zvyšuje alebo znižuje ho cvičenie? Ktorý z nich je ideálny pre ľudí s hypertenziou

Cvičenie môže zvýšiť alebo znížiť krvný tlak v závislosti od typu, trvania a intenzity.

Kým cvičíte, váš krvný tlak (spolu s vaším pulzom) stúpa, aby prenášal prietok krvi potrebný pre pracujúce svaly. Na druhej strane, keď cvičíte pravidelne, cvičenie znižuje krvný tlak počas celého dňa.

Ako cvičenie zvyšuje krvný tlak

Počas cvičenia srdce bije rýchlejšie a ťažšie, aby uspokojilo zvýšené nároky na kyslík a živiny. To vedie k zvýšeniu systolického (vysokého) krvného tlaku, čo je tlak vytvorený pri kontrakcii srdca. Diastolický (malý) krvný tlak, čo je tlak, ktorý sa vytvára pri uvoľnení srdca, sa môže počas cvičenia tiež zvýšiť, ale nie tak výrazne ako systolický.

Keď cvičenie znižuje krvný tlak

THE pravidelné cvičenie ukázalo sa, že znižuje pokojový krvný tlak. To je preto, že cvičenie pomáha zlepšovať elasticitu tepien a znižovať krvný odpor. Znížený odpor v krvi znamená, že Srdce pri pumpovaní krvi nemusí tak tvrdo pracovať, čo môže viesť k zníženiu krvného tlaku.

Zverejnená štúdia v časopise The Lancet zistil, že pravidelné cvičenie môže znížiť pokojový krvný tlak o 10-20 mmHg. Toto zníženie môže pomôcť predchádzať vysokému krvnému tlaku a iným kardiovaskulárnym problémom.

Pravidelné cvičenie tiež znižuje riziko:

A tiež chráni zdravie mozgu, zlepšuje náladu a predlžuje život. Zatiaľ nebola vynájdená žiadna tabletka, ktorá by vám mohla začať poskytovať všetky tieto zdravotné benefity. A tabletky stoja peniaze, zatiaľ čo cvičenie je zadarmo.

Znižujú vám krvný tlak všetky druhy cvičenia?

V júli 2023, British Journal of Sports Medicine publikoval analýzu takmer 300 randomizovaných štúdií zahŕňajúcich viac ako 15 000 ľudí. Každá štúdia priradila subjektom buď špecifickú formu pravidelného cvičenia, alebo žiadne cvičenie počas obdobia aspoň dvoch týždňov.

Hodnotilo sa niekoľko druhov cvičení:

  • Cvičenie aerobiku (najčastejšie študovaný a odporúčaný typ),
  • vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT),
  • odporový tréning,
  • izometrický tréning a
  • kombinovaný tréning (aeróbny plus jeden z ďalších druhov cvičenia).

Intervalový tréning Vysoko intenzívny intervalový tréning je relatívne nový typ cvičenia, ktorý, pretože zaberie menej času a môže poskytnúť výhody porovnateľné s intenzívnejším aeróbnym cvičením. Zahŕňa opakované cykly krátkeho cvičenia s vysokou intenzitou (jedna minúta), po ktorom nasleduje krátke cvičenie s nízkou intenzitou.
Odporové cvičenia je to náročný druh silového cvičenia odporové pneumatiky a zahŕňa pohyb svalov a kĺbov, ako sú kliky, drepy alebo mŕtvy ťah.
Izometrické cvičenia sú silové cvičenia, ktoré aktivujú špecifické svalové skupiny bez pohybu kĺbov, ako je sed na stene alebo plank.

Dobrou správou je, že sa zistilo, že každý z týchto typov cvičenia je účinný pri znižovaní pokojového krvného tlaku. Keďže žiadna zo štúdií neporovnávala jeden typ cvičenia s druhým, ale namiesto toho porovnávala konkrétny typ cvičenia, nemôžeme si byť istí, ktorý typ cvičenia je najlepší na zníženie krvného tlaku.

Najmä ak máte viac ako 50 rokov a necvičili ste, pred začatím pravidelného cvičebného programu je najlepšie poradiť sa s lekárom, pretože niektoré druhy cvičenia nemusia byť pre vás vhodné. Výber jedného z nich je však to najlepšie, čo môžete pre svoje zdravie urobiť.

Loading...