Tento štýl chôdze znižuje riziko úmrtia na rakovinu až o 29 % a až o 62 % na srdcové choroby

10 000 krokov denne je cieľom pre milióny ľudí na celom svete. Ale štýl chôdze – konkrétne tempo, ktorým kráčajú – môže byť dôležitejším cieľom, na ktorý sa treba zamerať.

Ukazuje to výskum tí, ktorí kráčajú rýchlo – teda viac ako 6 kilometrov za hodinu- je menej pravdepodobné, že zomrú na rakovinu alebo dostanú infarkt. Vedci sa domnievajú, že štýl rýchlej chôdze zvyšuje kondíciu a chráni pred chorobami.

Vedci však poznamenali, že ich zistenia môžu byť preto zdravší ľudia môžu chodiť rýchlejšie. Podrobnejšie výskumníci z University of Leicester sledovali 391 652 ľudí vo veku v priemere 57 rokov, ktorí boli zaradení do Biobanky Spojeného kráľovstva.

Účastníci uviedli, že ich tempo chôdze bolo „pomaly» (pod 4,8 km/h), „stabilný/priemerný» (4,8-6,4 km/h) „rýchlo» (nad 6,4 km/h).

Len 6,6 % uviedlo, že kráčali pomaly, 52,6 % patrilo do strednej triedy a 40,8 % uviedlo, že má rýchly štýl chôdze. Účastníci boli sledovaní v priemere 13 rokov, počas ktorých bolo zaznamenaných 22 000 úmrtí.

Čo ukázal výskum o štýle chôdze

Výsledky publikované v časopise Progress in Cardiovascular Diseases ukázali, že ženy, ktoré mali rýchly štýl chôdze, mali o 26 % nižšiu pravdepodobnosť úmrtia na rakovinu v porovnaní s toľkými, ktorí uviedli pomalú chôdzu. Muži čelili o 29 % nižšiemu rizikuv porovnaní s tou s pomalým štýlom chôdze.

ďalej ženy s rýchlym tempom čelili o 60 % zníženému riziku úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia. Pre mužov, miera bola 62%. Obe pohlavia videli svoje šance na skorú smrť z iných príčin, ako napr demenciou a ochorenia dýchacích ciestdo znížená o 71 %, ak kráčali rýchlopodľa indícií.

Výskum len dokazuje koreláciu a nie príčinu a následok. Avšak Dr. Jonathan Goldney a jeho tím navrhli, aby a rýchlejší štýl chôdze by mohol zlepšiť kardiorespiračnú kondíciuteda ako dobre telo pri cvičení prijíma kyslík a dodáva ho do svalov a orgánov.

Toto, teoreticky, môže chrániť pred kardiovaskulárnymi ochoreniami -všeobecný pojem, ktorý zahŕňa mŕtvicu a srdcový infarkt.

The vysoká úroveň kardiorespiračnej zdatnosti boli predtým spojené s zlepšený srdcový výdaj – množstvo krvi, ktoré srdce pumpuje, a lepší príjem kyslíka. Nie je jasné, do akej miery rýchla chôdza znížila riziko predčasnej smrti z iných príčin smrti, ako je rakovina, demencia a respiračné ochorenia.

Tempo chôdze ako prediktor zdravia

Ale udržanie zdravia v starobe ukázalo sa, že znižuje riziko slabého srdcového výdaja a zníženého príjmu kyslíka. Vedci však poznamenali, že ich zistenia môžu byť spôsobené reverznou kauzalitou, čo znamená, že pomalí chodci môžu byť na tom horšie.

Podľa rovnakej teórie by mohli mať nediagnostikovaný stav, ktorý tiež zvyšuje riziko ich skoršej smrti. Vedci navrhli, aby o to lekári mohli požiadať pacientov ich tempo chôdze, aby ho využili ako „prediktor“ zdravia.

Pre tých, ktorí nevedia, ako rýchlo kráčajú, to vedci už skôr navrhli mierna dýchavičnosť alebo potenie pri chôdzi sú príznakmi rýchleho tempa.

NHS hovorí, že dospelí by to mali robiť aspoň 150 minút miernej aktivity týždenne alebo 75 minút intenzívneho cvičenia. Rýchla desaťminútová prechádzka každý deň prispieva k odporúčaným 150 minútam týždenného cvičenia.

Chôdza je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako byť aktívnyschudnúť a zostať zdravý, pretože dokáže vybudovať vytrvalosť, spáliť kalórie a urobiť srdce zdravším, uzavrel NHS.

Loading...