Tri spôsoby, ako poraziť zimné blues a lepšie spať

Zimné blues sa nespája len s úbytkom energie či pocitom únavy. Výskum ukázal, že môže vážne ovplyvniť aj spánok

Keď sa deň skracuje, teplota klesá a noc sa prehlbuje, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že vás prepadne melanchólia. Nie náhodou hovoríme o „zimnom blues“…

Ako píše Forbes, podľa štúdií sezónna afektívna porucha postihuje asi 10 miliónov Američanov. Je štyrikrát častejšia u žien ako u mužov. No táto melanchólia nie je spojená len so stratou energie či únavou. Výskum ukázal, že môže vážne ovplyvniť aj spánok, čo nevyhnutne ovplyvňuje kvalitu nášho života.

Existujú však návyky, ktoré nám môžu pomôcť čeliť zime uvoľnenejšie a poraziť melanchóliu.

Čo môžeš urobiť

Cvičte, aj keď nemôžete spať

Niektoré štúdie môžu naznačovať, že cvičenie tesne pred spaním alebo počas noci nie je užitočné, ale veda tiež ukázala, že niektoré cvičenia, ako je joga, meditácia a ľahký strečing počas týchto hodín, nám môžu pomôcť vrátiť sa k spánku.

Ide o to, aké cviky robíme a ako, ale aj to, čo na naše telo najlepšie pôsobí. Dokonca aj vykonávanie pokojných úloh, ktoré si nevyžadujú veľa úsilia (napríklad skladanie oblečenia alebo upratovanie atď.), alebo cvičenie s nízkou intenzitou nám môžu pomôcť zaspať.

Investujte do esenciálnych olejov – a vytvorte príjemnú atmosféru

The esencií a aromaterapia môžu sa ukázať ako užitočné pre ľudí s demenciou a artritídou, alebo pre ľudí trpiacich dýchacími problémami, krvným tlakom a kožnými ochoreniami. Ale pomáhajú aj pri spánku. Dajú sa jednoducho využiť na príjemný zmyslový zážitok, ktorý ponúkajú, napríklad prevoňaním miestnosti, v ktorej sa nachádzame. Okrem toho však každý olej slúži na špecifický účel, okrem príjemnej arómy, ktorú môže mať. Cédrové drevo môže napríklad pomôcť upokojiť, zmierniť stres, pokojný spánok a otvoriť dýchacie cesty, zatiaľ čo levanduľa môže tiež podporiť pokojný spánok a zlepšiť náladu.

Na kĺby strukovín môžete dať trochu oleja, použiť ich v spreji alebo potpourri, prípadne pridať éterické oleje do kvetov.

Získajte spánkovú rutinu

Dodržiavanie dôslednej rutiny pred spaním môže znamenať veľký rozdiel a je to skvelý spôsob, ako to zvládnuť nespavosť a Obštrukčné spánkové apnoe.

Spánkový režim každého človeka je jedinečný a môže zahŕňať návyky ako:

  • Pustite si relaxačnú hudbu alebo zvuky
  • Vypnite všetky svetlá a zostaňte v úplnom tichu
  • Použite vonné sviečky alebo si zaobstarajte aromatickú rastlinu
  • Každý večer alebo v prípade potreby používajte zariadenie na biely šum
  • Poraďte sa so svojím lekárom aj o možnostiach prirodzeného wellness, ako sú doplnky, vitamíny/minerály a bylinné prípravky

Dôležité je vyčistiť si myseľ pred spaním a večer. To znamená vyhnúť sa rušivým činnostiam, ako je sledovanie správ alebo premýšľanie o stresujúcich témach.

Loading...