Zvýšené triglyceridy: Aký nebezpečný syndróm skrývajú – 7 spôsobov, ako ich zhodiť

Zvýšené triglyceridy môžu skrývať nebezpečný syndróm, ktorý zvyšuje riziko srdcového infarktu alebo mozgovej príhody.

Dostali ste najnovšie testy a vaše triglyceridy boli… ostré? Zistite, ktorý syndróm stojí za zvýšenými triglyceridmi a akými spôsobmi ich môžete znížiť.

Čo sú triglyceridy?

Triglyceridy sú estery glycerolu (glycerolu) s mastnými kyselinami. Hlavnou fyziologickou funkciou triglyceridov je transport lipidov medzi pečeňou a periférnymi tkanivami. Naše telo produkuje triglyceridy alebo ich získava zo stravy.

Naše telo potrebuje nejaké triglyceridy. Zvýšené hladiny triglyceridov v krvi sú však spojené s vyšším rizikom srdcových ochorení a mŕtvice.

Až do nedávnej doby, nevenovali toľko pozornosti triglyceridom na kardiovaskulárne riziko v porovnaní s hladinami LDL a HDL cholesterolu. Nedávne dôkazy naznačujú, že by ste mali znížiť hladiny triglyceridov, ak sú vyššie ako normálne, najmä ak máte srdcové ochorenie alebo iné rizikové faktory, ako je cukrovka, vysoký krvný tlak alebo fajčenie.

Aké sú hodnoty triglyceridov?

 • Bežné ceny: Pod 150 mg/dl
 • Mierne zvýšené: 150-200 mg/dl
 • Zvýšené: 200-500 mg/dl
 • Veľmi vysoké ceny: Nad 500 mg/dl

Zdroj: Národný program vzdelávania o cholesterolu

Metabolický syndróm má množstvo príznakov, ako je zvýšený brušný tuk, zvýšený krvný tlak, inzulínová rezistencia, zvýšené triglyceridy, zvýšené hodnoty cholesterolu.

Čo skrývajú zvýšené triglyceridy?

Zvýšené triglyceridy sú jedným z príznakov metabolického syndrómu, ktorý zvyšuje riziko srdcového infarktu alebo mozgovej príhody. Ľudia s metabolickým syndrómom majú veľkú šancu dostať srdcový infarkt alebo mozgovú príhodu. Okrem toho je vaše riziko vzniku cukrovky ešte väčšie.

The metabolický syndróm pozostáva zo symptómov, ktoré sa vyskytujú spoločne v dôsledku základného ochorenia. Zahŕňa abdominálnu obezitu (zväčšený obvod pása), vysoký krvný tlak, vysokú hladinu cukru v krvi, nízky HDL cholesterol – a áno, vysoké hladiny triglyceridov.

Triglyceridy a HDL cholesterol

Triglyceridy a HDL cholesterolu sú metabolicky spojené a často nepriamo súvisiace: Keď sa triglyceridy zvyšujú, HDL klesá a naopak. Ale nie vždy to tak je. Niektorí ľudia môžu mať „izolované“ zvýšené triglyceridy bez nízkej hladiny HDL a výskumy teraz ukazujú, že zvýšené triglyceridy sú nezávislým rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení, nezávislým od hodnôt HDL cholesterolu.

Čo zvyšuje triglyceridy?

Medzi faktory, ktoré môžu zvýšiť hladinu triglyceridov, patria:

 • Obezita alebo nadváha
 • Diabetes
 • Fajčenie
 • Zneužívanie alkohol
 • Lieky ako antihypertenzíva, kortikosteroidy, antipsychotiká, izotretinoín, lieky na infekciu HIV, estrogény
 • Hypotyreóza
 • Genetické poruchy

Ako znížiť zvýšené triglyceridy

Mnohé z krokov, ktoré musíte urobiť na zníženie triglyceridov, sú tie isté kroky, ktoré musíte urobiť, aby ste ochránili svoje srdce a zdravie. Váš lekár vám poradí, aké kroky môžete podniknúť na zníženie vysokých triglyceridov. Čo môžeš urobiť:

 1. Posilovať
 2. Stratiť váhu
 3. Vyhnite sa cukru a rafinovaným sacharidom
 4. Obmedzte príjem alkoholu
 5. Prestaň fajčiť
 6. Uistite sa, že máte dostatok spánku
 7. Zvládajte stres

Ako znížiť hladinu triglyceridov pomocou liekov

Ak užívate statíny na zníženie LDL, vedľajším prínosom je zníženie triglyceridov. V závislosti od dávky môžu statíny znížiť triglyceridy o 20 až 40 %.

The omega-3 tuky v rybách a kapsulách s rybím olejom sú ďalšou možnosťou na zníženie triglyceridov. Pri veľmi vysokých hladinách triglyceridov vám lekár môže predpísať lieky s vysokými dávkami omega-3.

Loading...